Abeceda
5 min čítania

"Z" Je pre Zoznam

Publikované dňa
18 Oct 2024
Black and white, hand drawn illustration representing a woman writing a long to-do-list
Autor
Subscribe to newsletter
By subscribing you agree to with our Privacy Policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Úmrtie blízkeho je pre každého veľmi náročnou situáciou. V dôsledku smútku, stresu alebo šoku sa nemusíme vedieť sústrediť na všetky nevyhnutné kroky, ktoré treba bezprostredne po smrti blízkeho vykonať, čo je úplne prirodzené. Preto sme pre vás pripravili kontrolný zoznam, ktorý vám môže pomôcť nezabudnúť na nič dôležité. Nezabudnite však popri všetkom aj na seba, ide o obzvlášť náročné obdobie a je v poriadku nie všetko zvládať a vládať. 

Oznámenie o úmrtí

Ak váš blízky zomrel mimo zdravotníckeho zariadenia, je potrebné nahlásiť to na linke 112. Následne bude vyslaný obhliadajúci lekár, ktorý vykoná prehliadku tela a vystaví list o prehliadke mŕtveho (ktorý budete neskôr potrebovať).

Ak úmrtie nastalo v nemocnici alebo inom zdravotníckom zariadení, personál zabezpečí prehliadku mŕtveho a informuje vás o ďalšom postupe.

Informovanie úradov a inštitúcií

Ako prvé je potrebné nahlásiť úmrtie na matrike v obci alebo mestskej časti, kde k úmrtiu došlo. Prineste si so sebou:

  • list o prehliadke mŕtveho,
  • občiansky preukaz zosnulého,
  • váš občiansky preukaz.

Matrika vám následne vydá úmrtný list.

Ak bol zosnulý/á členom/členkou cirkvi, informujte aj farský úrad.

Oznamovaciu povinnosť máte len voči matrike. Matrika následne informuje ostatné úrady (raz mesačne). Odporúča sa preto samostatne oznámiť úmrtie inštitúciám, kde mal zosnulý/á záväzky.

Sociálna poisťovňa

Ak bol zosnulý/á samostatne zárobkovo činný/á osoba alebo poberateľ/ka dôchodku, informujte sociálnu poisťovňu.

Zamestnávateľ

Ak bol zosnulý/á zamestnaný/á, oznámte úmrtie zamestnávateľovi, ktorý následne informuje sociálnu poisťovňu.

DSS - Dôchodková správcovská spoločnosť

Úspory z druhého piliera sú súčasťou dedičského konania, kontaktujte preto aj Dôchodcovskú správcovskú spoločnosť a doložte úmrtný list.

Dodávatelia energií a operátori

Úmrtie je možné oznámiť na ktorejkoľvek pobočke predložením úmrtného listu. Týmto oznámením zaniká zmluva a prípadné nedoplatky sú predmetom dedičského konania.

Banka

Banka zablokuje účty ihneď po tom, ako sa dozvie o úmrtí klienta, a účty zostávajú zablokované až do ukončenia dedičského konania. Po jeho ukončení je potrebné banke predložiť právoplatné uznesenie o dedičstve. 

Ak mal/a zosnulý/á hypotekárny úver, úročenie pokračuje aj po oznámení úmrtia a preto je nutné pokračovať v splácaní úveru.

Odovzdanie dokladov

Zdravotná poisťovňa: Nie je potrebné nahlasovať úmrtie, stačí vrátiť preukaz poistenca na pobočke konkrétnej zdravotnej poisťovne.

Polícia: Príslušnému policajnému zboru je potrebné odovzdať všetky doklady ako cestovný pas, vodičský preukaz a zbrojný preukaz. 

Informovanie pohrebnej služby

Po vystavení listu o prehliadke mŕtveho kontaktujte vybranú pohrebnú službu. Pracovníci pohrebnej služby vám môžu pomôcť aj s ďalšími praktickými otázkami. Vyjadrite svoje predstavy a želania a nebojte sa vyhradiť si potrebný čas na rozhodovanie podľa vašich osobných preferencií a finančných možností.

V pohrebnej službe si vyberiete spôsob pochovania a typ pohrebného obradu.

Pohreb

Existuje viacero možností, ako môže pohreb vyzerať (civilný pohreb, cirkevný pohreb, kremácia, prírodný pohreb…). Zorganizujte ho podľa preferencií zosnulého či zosnulej a vás či blízkych, s ohľadom na finančné možnosti.

Účasť dieťaťa na pohrebe

Psychológovia venujúci sa téme straty a smútkovej terapii podporujú účasť na pohrebe aj v prípade detí. Rozhodnutie je však individuálne a závisí od konkrétneho dieťaťa a okolností.  V prípade ak sa rozhodnete dieťa na pohreb vziať pripravte ho vopred na situáciu a priebeh. Rátajte však aj s možnosťou, že dieťa bude potrebovať odísť skôr.

Kar

Niektoré rodiny organizujú smútočnú hostinu, tzv. kar, na počesť zosnulého/ej, kde sa stretáva najbližšia rodina a priatelia. Kar môže predstavovať istú formu úľavy, spomienky na zosnulého/ú a zároveň spolupatričnosti a podpory. Je však na Vašej preferencii, či sa ho rozhodnete zorganizovať.

Príprava a vybavovanie

Zo zákona má človek nárok na 2 dni pracovného voľna s náhradou mzdy v prípade úmrtia manžela/manželky alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb.

V prípade úmrtia rodiča a súrodenca, rodiča a súrodenca vášho manžela/manželky, a tiež manžela/manželky vášho súrodenca vzniká nárok na 1 deň pracovného voľna s náhradou mzdy a taktiež na ďalší deň kvôli účasti na pohrebe. 

Potvrdenie o účasti na pohrebe pre zamestnávateľa Vám vydá pohrebná služba.

Nároky pri úmrtí blízkej osoby

Žiadosť o príspevok na pohreb vystaví matrika a potvrdí pohrebná služba. Potom ju doručte na ÚPSVaR v mieste trvalého bydliska zosnulého. Následne ju odovzdáte na Úrade práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v mieste trvalého bydliska zosnulého. Tiež je možné poslať žiadosť poštou, elektronicky s kvalifikovaným elektronickým podpisom alebo e-mailom. Nárok na príspevok zaniká uplynutím jedného roku od pohrebu zosnulého.

Náhrada nákladov spojených s pohrebom: Možné uplatniť v prípade pracovného úrazu alebo choroby z povolania.

Pozostalostná úrazová renta: Možné uplatniť v prípade úmrtia v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.

Jednorazové odškodnenie: Vypláca sa pri pracovnom úraze alebo chorobe z povolania, a to manželovi/manželke alebo nezaopatrenému dieťaťu.

Po smrti blízkeho je nasledujúce obdobie náročné nielen psychicky, ale aj čo sa povinností a administratívy týka. Nezabudnite sa postarať o svoje základné potreby a v prípade potreby sa nebojte vyhľadať odbornú pomoc.