Poznanie
7
min čítania

Byť oporou: Ako vyjadriť súcit a pomôcť pozostalým

Publikované dňa:
April 1, 2025
Autor
Subscribe to newsletter
By subscribing you agree to with our Privacy Policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Smrť blízkeho človeka je udalosť, ktorá otrasie základmi nášho bytia. Často sa stáva, že chceme byť nablízku smútiacemu, ponúknuť mu útechu a pomoc, no nevieme, ako na to. Táto neistota vedie mnohých k pasivite, k tichému ústupu. Avšak, práve v týchto momentoch osamelosti a prázdnoty smútiaci najviac potrebuje našu prítomnosť a podporu.

Kto môže najviac pomôcť?

V prvých dňoch a týždňoch po strate sú najdôležitejší najbližší rodinní príslušníci a priatelia. Tí, ktorí zosnulého dobre poznali, ktorí s ním zdieľali životné momenty. Ich prítomnosť dáva smútiacemu pocit, že nie je sám, že v jeho bolesti sa nachádzajú ľudia, ktorí ho chápu a podporujú.

Veľkú útechu môžu poskytnúť aj tí, ktorí si prešli podobnou stratou. Ich skúsenosti a pochopenie sú neoceniteľné, pretože dokážu hovoriť jazykom, ktorému smútiaci rozumie najlepšie. Ak je smútiaci veriaci, nachádza útechu aj v duchovnom spoločenstve, v modlitbách a obradoch.

Autenticita nadovšetko

Kľúčom k účinnej pomoci je autenticita. Niekedy je ťažké nájsť správne slová, no úprimnosť a prirodzenosť sú cennejšie ako akékoľvek formálne frázy. Namiesto slov niekedy povie viac objatie, stisk ruky, alebo tichý pohľad plný porozumenia. Dôležité je dať smútiacemu najavo, že ho prijímame takého, aký je, s jeho smútkom, hnevom, slzami.

Čas na žiaľ

Každý prežíva smútok individuálne. Niektorí potrebujú čas na samotu, iní hľadajú spoločnosť. Je dôležité rešpektovať potreby smútiaceho, byť trpezlivý a tolerantný. Dajme mu priestor na vyjadrenie svojich emócií, na plač, na hnev. Neodcudzujme jeho pocity, neponúkajme lacné rady. Len trpezlivo počúvajme a buďme nablízku.

Vyjadrenie súcitu: Ako napísať kondolenčný list

Kondolenčný list by mal byť osobný, písaný rukou, s myšlienkou na konkrétneho človeka. Píšte o tom, čo cítite, o tom, ako vás zasiahla správa o úmrtí. Spomeňte si na zosnulého, na jeho jedinečné vlastnosti, na spoločné chvíle. Ak ste zosnulého nepoznali osobne, spomeňte si na príbehy, ktoré ste o ňom počuli.

Frázy, ktoré pomôžu:

  • „Je mi to nesmierne ľúto.“
  • „Bude nám veľmi chýbať.“
  • „Som tu pre teba, kedykoľvek budeš potrebovať.“
  • „Myslím na teba v týchto ťažkých chvíľach.“
  • „Spomínam na [meno zosnulého] s láskou a úctou.“

Konkrétna pomoc

Namiesto všeobecných ponúk pomoci ponúknite konkrétnu pomoc. Navarte jedlo, nakúpte, vyzdvihnite deti zo školy, venčite psa. Ponúknite svoju prítomnosť, čas na rozhovor, tiché počúvanie. Smútiaci často nevie, čo potrebuje, preto je lepšie ponúknuť konkrétne možnosti.

Byť oporou, nie riešením

Naša úloha nie je vyriešiť smútok smútiaceho, ale byť mu oporou, sprevádzať ho na jeho ceste. Ponúknime mu naše srdce, našu trpezlivosť, našu prítomnosť. Dajme mu najavo, že nie je sám, že jeho smútok je pochopený a rešpektovaný.

Zdroj informácií: VIATICUS