Poznanie
7
min čítania

Keď život skončí: Sprievodca oznámením úmrtia a lekárskymi dokladmi

Publikované dňa:
April 1, 2025
Autor
Subscribe to newsletter
By subscribing you agree to with our Privacy Policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Smrť blízkeho človeka je moment, ktorý nás zasiahne hlboko a nečakane. V tejto chvíli je potrebné riešiť nielen emocionálne, ale aj praktické záležitosti, ako je oznámenie úmrtia a získanie potrebných lekárskych dokumentov. Postup v týchto situáciách je jasne stanovený zákonom a preto je dôležité vedieť, ako správne postupovať.

Úmrtie mimo zdravotníckeho zariadenia

Ak k úmrtiu došlo doma alebo na inom mieste mimo zdravotníckeho zariadenia, je nevyhnutné okamžite oznámiť túto skutočnosť. Najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom je zavolať na tiesňovú linku 112. Môžete však kontaktovať aj najbližšiu nemocnicu, zdravotnícke zariadenie, alebo útvar policajného zboru.

Každý, kto je prítomný pri úmrtí alebo nájde mŕtve telo, má zákonnú povinnosť bezodkladne oznámiť túto skutočnosť. Ak je úmrtie ohlásené nemocnici alebo zdravotníckemu zariadeniu, na miesto je vyslaný obhliadajúci lekár. Ak je úmrtie ohlásené polícii, tá preberá zodpovednosť za ďalšie úkony.

Úmrtie v zdravotníckom zariadení

V prípade úmrtia v nemocnici alebo inom zdravotníckom zariadení je poskytovateľ zdravotnej starostlivosti povinný bezodkladne informovať blízke osoby zosnulého. Ak nie sú známe blízke osoby, poskytovateľ informuje obec príslušnú podľa trvalého alebo prechodného pobytu zosnulého. Ak nie je známe miesto pobytu, úmrtie sa oznamuje obci, kde sa nachádza zdravotnícke zariadenie.

Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti je tiež povinný oznámiť úmrtie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. V prípade úmrtia v dôsledku úrazu, poškodenia zdravia zavineného inou osobou alebo otravy, je potrebné informovať aj príslušný útvar Policajného zboru.

Prehliadka mŕtveho tela: Potvrdenie smrti a jej príčiny

Prehliadku mŕtveho tela môže vykonať len lekár poverený Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Tento lekár vyplní List o prehliadke mŕtveho a štatistické hlásenie o úmrtí. Každý je povinný poskytnúť lekárovi informácie o okolnostiach úmrtia.

Účelom prehliadky je potvrdenie úmrtia, určenie času a príčiny smrti. Lekár postupuje v súlade so súčasnými vedeckými poznatkami. Smrť sa potvrdzuje pri trvalom zastavení dýchania a srdcovej činnosti alebo pri nezvratnom vyhasnutí všetkých funkcií mozgu. V prípade udržiavania životných funkcií prístrojmi je potrebný súhlasný verdikt konzília.

Lekár je povinný bezodkladne oznámiť úmrtie matričnému úradu a v prípade podozrenia na trestný čin, samovraždu alebo úmrtie cudzinca, aj polícii.

Nakladanie s mŕtvym telom: Úcta a dôstojnosť

Nakladanie s mŕtvym telom je prísne regulované s dôrazom na zachovanie úcty a dôstojnosti. Pred pohrebom sú povolené len pitva, zdravotné výkony pre odber orgánov a tkanív a zdravotné výkony spojené s pôrodom tehotnej ženy.

Dôležité dokumenty a ďalšie kroky

Po potvrdení úmrtia a vydaní potrebných lekárskych dokumentov je potrebné kontaktovať pohrebnú službu a matričný úrad pre zápis úmrtia. V závislosti od okolností úmrtia môžu byť potrebné aj ďalšie kroky, ako napríklad kontaktovanie poisťovne alebo notára.

V týchto ťažkých chvíľach je dôležité nezabúdať na emocionálnu podporu a pomoc od blízkych. Informácie o postupe a potrebných dokumentoch vám pomôžu zorientovať sa v situácii a zabezpečiť všetky potrebné kroky s úctou a dôstojnosťou.

Zdroj informácií: VIATICUS